Silinen Dosyaları Kurtarma Yolları

Silinen Dosyaları Kurtarma Yolları Nelerdir?

Günümüzde artık tüm her şeyimiz bilgisayarda kayıtlı olmaya başladı. İş evraklarımız, sevdiklerimizin fotoğrafları, hesaplarımız, şifrelerimiz ve benzeri birçok evrak, kişisel bilgisayarlarda saklanmaya başladı. Bu durum kilolarca evrakları veya fotoğrafları dolaplarda saklamaktan çok daha hafif ve karlı olmaya başladı. Ancak bu güzel durumun da bazı kötü yanları olabilmektedir. Bu kötü durumlar değerli dosyalarımızı her gün tehdit etmektedir. Çalınması, kaybolması, silinmesi karşılaşılan kötü durumlara birer örnektir. Peki, dosyalarımız silindiği zaman neler yapmalıyız? Nasıl kurtarılabilir?

Dosyaları Kurtarma Programları

İlk aklımıza gelen, yazılım şirketlerinin ürettiği silinen dosyaları kurtarma programları olacaktır. Bunlar o kadar çok hayat kurtarır ki, yanlışlıkla sildiğimiz dosyalarımızı anında bize getirirler. Ama bu programların hemen hepsi işe yaramamaktadır. Bunun için iyi program seçmeli, hatta gerekirse o değerli dosyalarımız için satın bile almalıyız. Bedava silinen dosyaları kurtarma programları içerisinden bir örnek verirsek, File Scavenger Data Recovery Software tam size göre. Onlarca farklı türde dosyalarınızı ayrı ayrı tarayıp, geçmişte sildiğiniz ne varsa hepsini size kurtarabilen bir programdır.

File Scavenger Data Recovery Software

Bilgisayarda silinen dosyalarımızı kurtarmaya yardımcı bu program, indirmesi ve kullanması çok kolaydır. İnternette birçok sitede ücretsiz bulunabilmektedir. File Scavenger Data Recovery Software bilgisayarınıza indirdikten sonra, tek yapmanız gereken dosyayı çalıştırmak ve hangi dosya türünü kaybettiyseniz (JPEG, PDF, GIF ve benzerleri) seçmek. Sonra karşımıza bilgisayarımızın depolama hafızası olan harddiskin hangi bölümünün taranması gerektiği penceresi açılacaktır. Bilgisayarınızda harddisk kaç parçaya bölünmüş ise, her bir bölüm birlikte veya ayrı ayrı scan edilebilmektedir. Bu durum da size zaman kazandıracaktır. Harddiskler çok büyük hafızalarda olduğu için hepsinin taranması saatler alabilir. Bu program sayesinde parçalara bölünmüş harddiskinizi, parça parça scan edilebilir ve zamanınızdan tasarruf edebilirsiniz.

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe