Hangi Yazılım Dili Daha Kullanışlıdır?

Hangi Yazılım Dili Daha Kullanışlıdır?

Bu sorunun cevabını vermeden önce hangi alanda programlama yapacağımıza karar vermeliyiz. Web alanında mı, kişisel bilgisayarlar için mi yoksa telefon işletim sistemleri için mi? Eğer hangi alanda çalışma yapacağınıza karar verdiyseniz işiniz kolaylaşacak demektir. Çünkü birçok programlama diliyle istediğinizi yapabilirsiniz ama her programlama dilinin kolaylaştırdığı bir alan vardır.

Kişisel Bilgisayarlar İçin Hangi Yazılım Dilini Kullanmalıyım?

Windows alanında çalışacaksanız ve işletim sistemiyle bütünleşmiş bir dil istiyorsanız C# programlama dili sizin için doğru bir tercih olabilir. Eğer çoğu işletim sisteminde çalışmasını istiyorsanız tercihinizi Java yazılım dili olarak kullanabilirsiniz.
Diğer yandan bilgisayar donanımını yönetmek ve daha performanslı yazılımlar yapmak istiyorsanız daha doğrusu zaman yönünden de bir sıkıntınız yoksa size C ve C++ yazılım dillerini tavsiye edebilirim.

Web Alanındaki Çalışmalar İçin Hangi Yazılım Dilini Kullanmalıyım?

Birçok yazılımcının tercih ettiği PHP sizi burada karşılayabilir. Birçok alternatifi de vardır tabi ki örneğin Windows hosting temelli bir alanda çalışıyorsanız size ASP.NET önerebilirim kısa zamanda güzel işler çıkarmanızı sağlayabilir. Tabi ki hepsinin yanında HTML, CSS gibi dilleri de bilmeniz gerekmektedir. Bu diller tasarım ve şablon yapımında size büyük oranda rahatlık sağlayacaktır.

Yazılımcıların çoğunlukla PHP ile çalışmasının en büyük sebebi hem Windows hosting’de çalışması hem de Linux tabanlı hostinglerde çalışmasıdır.

Telefon alanındaki çalışmalar için hangi yazılım dilini kullanmalıyım? İOS mu Android mi? Sorusu karşımıza çıkıyor burada. Eğer cevabınız Android ise size Java’yı tavsiye edebilirim. Tabi ki piyasada bulunan birçok programlama diliyle de Android alanında yazılım yapabilirsiniz ama dediğim gibi ne kadar verimli olur orası muamma. Veya cevabınız İOS ise sizi burada Swift karşılıyor. Geniş kütüphane desteğiyle gelen Swift birçok kolaylık tanıyor size. İOS gibi güçlü bir işletim sistemine oranla yeterli olan Swift sizi üzmeyecek düzeyde.

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe