B12 Vitamini İçeren Gıdalar

B9 vitamini gibi, B12 vitamini de kan oluşturmada büyük rol oynar, vücutta karbonhidrat ve yağ metabolizmasını düzenler. Onun yani B12 eksikliği ile, B12 vitamini anemisi gelişir. Anemi.

B12 vitamini (siyanocobalamin) sinir sistemi için ve vücudunuzdaki her hücrede DNA ve RNA oluşturmak için hayati önem taşır ve ayrıca hücrelerin gerekli hacimde proteinleri, yağları ve karbonhidratları emmesine yardımcı olur. B12 vitamininin vücudun birçok sürecinde, mesela ruh halinden sindirime kadar, insanlar bazen B12 vitamini eksikliğinin belirtileri ve B12 vitamini eksikliği belirtileri hakkında bilgiye sahip degildir. B12 vitaminini hangi yiyeceklerden alınabileceğini ve kritik bir B12 vitaminini eksikliğinde anemi olduğunda kiminlerin risk altında olduğunu açıklayacagız. (1)

                                 B12 vitamini neden önemli?

  • b12 Kanda yer alır, b12 vitamini kardiyovasküler sistemin organlarının çalışmasını düzenler, hipotansiyondaki basıncı normalleştirir. Kandaki artan bir homosistein seviyesi ile kalp krizi veya felç olabilirsiniz ve B12 vitamini bu seviyeyi azaltır.
  • b12 DNA sentezlenmesine yardımcı olur, folik asit absorbe edilmez, bu özellikle büyüyen bir organizma olan hamile kadınlar için önemlidir. Ayrıca herhangi bir insan organı, kemikler, kasların ve dokularının yenilenmesi için b12 vitaminine ihtiyaş duyar.
  • Eritrosit yerine b12 vitamini (siyanocobalamin) sıkıntısı ile büyük alyuvarlar üretilir ve bu da anemiye yol açar.
  • Sinir sisteminin dengeli çalışması için b12 vitamini gereklidir. b12 vitamini depresyon, yaşlılık bunamalarını önler, sinirlilikten kurtulmaya yardımcı olur, b12 hafızayı iyileştirir, konsantre olmayı geliştirir.
  • B12 vitaini melatoninin sentezine katılır.
  • B12 vitamini oksijenin hücrelere taşınmasına yardımcı olur, bu da hipoksi ile mücadele ettiği anlamına gelir.
  • b12 vitamini bağışıklığı arttırır.

 

B12 Vitamini Kaynakları Ve B12 Vitamini Hangi Besinlerde Var?

Siyanokobalamin diğer adıyla b12. En iyi  B12 vitaminini kaynakları sığır ve dana karaciğeridir.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Var? – süt ürünleri, yumurta çiğ yumurta sarısı, soya fasulyesi, maya, bira, bitkilerin yeşil kısımları (şalgam, havuç, turp), marul, yeşil soğan, sığır, dana ve karaciğer veya sebzeli bir karaciğer ezmesi (küçük parça olmalıdır 3 kat daha fazla karaciğer veya karaciğer ezmesi), buğday, ıspanak ve yosun, kalamar, karides, vb ..En önemlisi, b12 vitamini, hayvansal kökenli protein ürünlerinde bulunur. (2)

12 vitamininin hayvanlar ya da bitkiler tarafından sentezlenmediğini ve belirli ürünlerdeki içeriğinin sadece bir hayvanın ya da bitkinin bu vitamini ne kadar iyi tuttuğuna bağlı olduğunu anlamak önemlidir. Geleneksel olarak hayvanlarda, bu daha iyidir, böylelikle hemen hemen tüm B12 vitamini kaynakları hayvansal kökenlidir.

B12 Vitamini Bulunan Diğer Besinler

Ürün (100 g) B12 vitamini içeriği, μg
Sığır karaciğeri 60
karaciğer 30
Sosis karaciğeri 23.4
Tavuk karaciğer 16
Kalp sığır eti 10
Sığır dili 4.7
Tavşan eti 4.1
kuzu 3
sığır 2.6
Tavuk eti 0.5
Yumurta tavuk 0.5
Süt ürünleri
peynir 1.5
Süzme peynirleri yağsız 1.3
süt 0.4
Kefir% 1 0.4
Ekşi krema yağsız 0.3
Balık ürünleri
İstiridye Pasifik 16
ringa 13
Uskumru Uzak Doğu 12
Sardalya okyanusu 11
Yağda sardalya 8.7
alabalık 7.4
köpek somon 4.1
Levrek Deniz 2.4
B12 Vitamini Bulunan Diğer Besinlerin tablosu

 

 

(1)

 

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe