Sağlık ve Güzellik

Sağlık ve Güzellik
Genel olarak vücudumuza iyi gelen bazı sebze, meyve, içecekler vardır. Bu içecekler birçok farklı açıdan sağlığımıza fayda sağlarken aynı zamanda güzel bir cilt ve doğal bir güzellikte sağlamaktadır.

Sağlıklı beslenerek farkında olmadan güzel bir cilde de sahip olabilirsiniz. Besinlerdeki vitaminler ve faydalar vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılarken kan şekerimizi, bağırsak ve mide fonksiyonlarımızı, kalp sağlığımızı da düzenler. Ayrıca sağlıklı gıdalar ile zinde ve fit bir vücut beraberinde gelir.

Doğada bulunan hemen hemen her yiyeceğin mutlaka bir faydasını bulabiliriz. Biliyoruz ki hasta olduğumuz zaman kullandığımız ilaçlarda şifalı bitkilerden elde edilen karışımlardan oluşmaktadır. Dünyanın en faydalı bitkileri olarak papatya, aleo vera, kızılcık, ekinezya, siyah yılan kökü, kahve, çuha çiçeği yağı, sarımsak, keten tohumu ve daha nicelerini sayabiliriz. Bunların bazılarını cilt bakım önerilerinde duyarken bazılarını ise sağlık bilgileri içeriklerinde duyarız. Sağlığımız açısından faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz somon, kırmızı et, nar, elma, brokoli, fındık, yaban mersini, yumurta, fasülye, süt gibi besinlerinde vücudumuzda onarım ve düzenleme yaptığını söyleyebiliriz Bu besinlerden bazılarını inceleyelim.

Elma diyetlerde ara öğün olarak önerilir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi yanında kabızlığı önler, haşlanmış elma ise ishali geçirici bir etki yaratır. Aynı zamanda cilde parlaklık ve pürüzsüzlük kazandırır. Yine hem sağlıklı hem parlamanızı sağlayacak bir diğer yiyecek ise kabaktır. Kabak içerisinde A, C, E, K vitamini, demir, potasyum ve magnezyum bulundurur. Kemik erimesini önler, kilo vermeye yardımcı olur. Lif açısından zengin oluşu sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Antioksidan içeriği yüksek olan kabak kanseri önlemede de yardımcı rol oynar. Stresten kaynaklanan kas kramplarını azaltarak vücudunuza ve yorgun yüzünüze renk getirerek diri bir duruş sağlar. Kırkkilit otu çayını denemediyseniz bir deneyin. Ödemi azaltan bu çay kilo vermenize yardımcı olur, vücudunuzdaki şişkinliği atar, vücudunuzu koruyarak kemiklerinizi güçlendirir.
Doğal bitkiler, çiçekler ve yiyecekler ile güzelliğinizi kendinizin yaratabilir ve sağlıklı yaşayabilirsiniz. Söylediğimiz bitki ve yiyecekleri düzenli ve ölçülü tükettiğimiz takdirde biliyoruz ki fit bir beden ve duru, saf, pürüzsüz bir cilde sahip olabiliriz.

 

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe