Dondurmanın Faydaları ve Zararları

İnsanların çoğulu, dondurma yararlıdır diye kendine onaylar, ve bu yüzden kilolarca dondurma yermeye başlar. Bazı kesin insanlar ise dondurma zararlıdır diye düşünüyor, gende dondurma yemeden vaz geçmiyoruz. Dondurmaı sevmeyen bir kişi bulmak çok nadirdir. Doktorlar dondurmanın yararları ve dondurmanın faydaları hakkında neler diyor gelin bir bakalım.

Dondurma ilk nerede bulundu

Aslanda, dondurma bir çok antik çağlardan beridir insanlarca iyi bilinir. Milattan Önce 3. yılların başlangışlarında, meyve sularını dondurmuş çin imporatorları tarafınca masaya servis olarak getirilmişti. Sonrasında dondurma nasıl yapılır ve dondurma tariflerini içren bilgiler kaybolmuştu.

Sağlıklı Dondurma Malzemeleri Bunlara Sahiptir.

 

 • Süt (laktoz ve protein ve birde peynir altı suyu)
 • Toz Şeker
 • Süt
 • Su

Dondurma kaç kaloridir? sorunun cevabı, aslına bakacak olursak dondurma yüksek kalori içerir.  Dondurma yapma aşamsındaki kullanılan malzemelere bağlıdır bu aslında, 100  gr dondurma tahminen 250 veya 380 kalori arasında yer alır.

 

Dondurma Hangi Vitaminleri İçerir?

 • kalsiyum, magnezyum ve A vitamini ile zenginleştirilmiştir;
 • laktuloz ile zenginleştirilmiş;
 • beta-karoten ilavesiyle;
 • Bir asidofilik bileşen ilavesiyle – genellikle bir laktobakterin konsantresi.

Dondurmanın Faydaları

Doğal okarak, çok etkileyebilen besin içerikleri içerir. minoasitler ve proteinler, mineral tuzları ve vitaminleri, yağlı asitler, demir, magnezyum ve fosfor ve 100 bileşenlerden daha fazla. Vücut için bu içeriklerin çok faydası vardır. Genellikla doktorlar okuyacağınız dondurmanın faydalı özelliklerini ayırt eder.

Hormon serotoninin içeriği vücutta artar. Bu hormon ruh halini düzeltir, yaklaşan depresyonla kolayca başa çıkmaya yardımcı olur. 

Yoğurtlu dondurma yerseniz, bağırsak çalışması için yararlı olur, mikroflorayı düzeltmeye yardım eder, rahatsız edici kabızlığı, ishali durdurur. Yoğurtlu dondurmanın faydaları ve kesinlikle tüm yararlı laktobasiller ürünün donmasından dolayı 3 ay devam eder.

Vücuttaki kalsiyum ve fosfor artar. Bu içerikler, kemiğin ve merkezi sinir sisteminin normal çalışması için gereklidir.

Vücut K vitamini ihtiyacını karşılar ve hematopoetik sistemin işleyişinden sorumludur, kanın koyulaşmasını önler. Bu K vitamininin patojen mikroorganizmalara karşı etkisi tartışmalıdır, ancak bu an şu anda laboratuvarda dikkatle incelenmektedir.

Bir kadının üreme sisteminin işleyişini pozitif olarak etkiler ve adet döngüsünü normalleştirir, kadınları premenstrüel sendromun dışavurumlarından kurtarır.

Dondurmanın faydaları, yetişkinler tarafından tüketilmesi çok önemlidir. Dondurma yeme insanları çocukluk anılarına götürür, doğal olarak güzel günleri hatırlayıca moraliniz  ruh haliniz daha iyi olur. Bunların hepsinin olmasıda psikolijinizin düzelmesine olarak sağlar psikoji ilaçlarını kullanmanıza gerek kalmaz.

 

 

Dondurmanın Zararları Nelerdir?

Ama dikkat etmeniz gereken şey, dondurmanın zararlarıda vardır. dondurma alerjiye yada dondurma pronşite neden olur  mu? diye düşünenler için bilim adamları çalışmalarında bunun gerçek bir kanıtı olduğu kanaatine varmamıştır..

Tabiki sizin için dondurmayı kimler yememeli, sorusunun cevabını vereceğim.

Birazdan okuyacağınız belirtiler dondurma zararları hakkında dikkatli olmanızı gerektirir.

 • Diyabet hastaları(şeker hastalığı), dondurma çok şeker içerir. Kimi bazı yerlerde şeker hastaları için özel dondurmalar vardır, şeker içermeyen.
 • Laktoz alerjisi olanlar dikkat. Dondurmalar genellikle laktoz içerir, yemeyin. ama evde kendiniz dondurma nasıl yapılır tarifleriyle laktozsuz yapabilirsiniz.
 • mide, gastrik yada ülser olan hastalar, doktorlar soğuk dondurma yemeniz taraftarı değildir. çook küçük miktarda tüketebilrsiniz ancak.
 • Kolesterol yüksekliği olanlar dikkat, dondurmayı hayvansal yağlara dayalı olarak kesinlikle yasaktır.

Not: Dondurma baş ağrısı yapabilir. Dondurma neden baş ağrısı yapar, sorusunun cevabı soğuk dondurma yutkunulduğu organizmaların daralmasından kaynaktadır.

Önemli: Konumuz sadece bilgilendirme amaçlıdır.

 

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe