Aracın Kışlık Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Aracın Kışlık Bakımı Ne Zaman Yapılır

Kış mevsimlerinde yağan karlar yüzünden olası tehlikeleri önlemek için, araçlara kışlık bakım yapılması gerekmektedir. Araca yapılan kışlık bakımlar ve bulundurulması gereken materyaller çok önem arz etmektedir. Araç kışlık bakımı, son baharın ortalarında yapılması yani kar ve dondurucu soğuklar gelmeden hemen önce yapılması önemlidir.

Aracın Kışlık Bakımının Yapılma Amacı

Soğuk havalarda aracın direncinin artırılması ve verimli bir şekilde kullanılması için bir takım önlemler alınmalıdır. Araçlarının kışlık bakımlarını yaptırmayan araç sahipleri, bu yükün faturasını ağır ödemektedirler. Neredeyse ağırlığı 4-5 bin Türk Lirasına ulaşan maddi zararlara girmektedirler.

Aracın Kışlık Bakımı İçin Neler Yapılmalıdır

İlk öncelikle aracımızın motor soğutma suyunun, dondurucu havalardan dolayı donmaması için, içerisine antifriz koymalıyız. Antifriz konulmasının amacı, antifriz sıvının donma derecesinin çok yüksek olması, böylece soğuk havalarda motor soğutma suyunun hemen donmasını engellemektir. Donan motor soğutma suyu, motorun çalışmasını engellemekte ve büyük motor hasarlarına neden olmaktadır. Sonraki yapmamız gereken aşama, lastik kontrolüdür. Lastik diş derinlikleri ve lastik havalarını kontrol edip, limit seviyelerine getirilmelidir. Diş derinlikleri az olan lastikler karlı yollarda çok çabuk kayabilir ve bu durum karlı yollarda gidememe, kayarak kaza yapma gibi korkunç sonuçlara yol açabilmektedir. Cam suyu ve silecek lastiklerinin kontrolünü de yapmalıyız. Cama yapışan karların görüş mesafemizi kısıtlamaması için silecek bakımlarını yapmak zorundayız. Akü şarj durumu kontrolünü de yaptıktan sonra asıl önemli konulardan biri olan fren ve debriyaj balatalarının kontrollerini de yapmalıyız. Arabamızın istediğimiz şekilde ve zamanda durması kazaları önleyen bir durum olduğu için fren çok önemlidir. Sonra aydınlatma sistemlerinin kontrollerini yapmalıyız. Son olarak aracımızda bulunması gereken malzemeleri aracımıza koymalıyız. Bu malzemeler, zincir, çekme halatı, takoz, yedek ampuller ve benzerleri malzemelerdir.

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe