Kalp Nakli

Kalp Nakli

 

Kan dolaşımı için hayati organ olan kalp organında yaşanılan kronik hastalık durumlarında yapılacak tüm tedaviler yetersiz kalabilmektedir. En ufak işlevsel bozukluğu bile dolaşımı doğrudan etkilediği için çok kısa sürede ciddi hasarlara neden olabilmektedir. Beyin ve diğer organların kesintisiz olarak oksijen alması için dolaşımın sorunsuz şekilde sağlanması gerekmektedir. Dünyada oldukça yaygınlaşan bir işlem olmasına rağmen bazı hastalıklar için çok ciddi olan ‘ kalp nakli nedir ?’ gibi soruların cevabını bilmeyen birçok insan vardır.

 

Kalp Nakil İşleminin Gerçekleştirme Şekli

Tıbbın gelişen teknikleri sayesinde kalp nakli mümkün olmaktadır. Özellikle tedavisi bulunamamış kronik rahatsızlıklarda kullanılabilecek beyin ölümü gerçekleşmiş ancak kalp fonksiyonlarını yerine getiren hastalar destek sağlayabilmektedir. İşlemin gerçekleşmesi için organ bağışı konusunda duyarlı hasta yakınlarına ihtiyaç vardır. Bu nakil bazı durumlarda kadavra veya hayvandan alınan doku ile belirli bir doku olabileceği gibi kalp bütün olarak da nakil edilebilmektedir.

Özellikle organ bağışı yapacak insanların ‘ kalp nakli nedir? ‘ sorusunun cevabını iyice bilerek yaşama dönemeyecek yakınlarının organ naklini onaylayabilmektedirler. Bu tür durumlar için genel bilgilendirilmeler yapılmalıdır.  Hayati organ olduğu için kalp nakli ciddi bir ameliyattır. Bağışlayıcının doku uyumu önemli olduğu gibi bu kalbin taşınması ve hastaya uygun bir ameliyatla naklinin gerçekleşmesi işlemlerinin kusursuz olması gerekir. Ayrıca vücut büyüklüğü ile de pompalanacak kanın miktarı değiştiği için uygun kalbin ebatlarının doğru seçilmiş organ kullanılması gerekir.

Kalp çizgili kaslardan oluşan yapısına rağmen sürekli çalışan tek organdır. Nakil sırasında fonksiyonlarının devamlılığı çok önemlidir. Özellikle hastaya yerleştikten sonra ilk dakikler çok önemlidir bu durumda ufak bir elektro şok da gerekebilmektedir.

 

Kalp Nakli Aşamaları Ve Sonrası

Kalp hızı her ne kadar bazı hormonlarla artıp azalsa da temelde mekanik bir işlevi vardır. Bu işlem ameliyat sırasında cihaz yardımıyla yapılarak organların oksijensiz kalmaması sağlanmaktadır. Özellikle ameliyattan sonra ilk birkaç gün önemlidir. Çünkü vücudun savunma sistemi yabancı bir dokuyu kabul etmeyebilir. Bu sistemi baskılayacak ilaçların ömür boyu kullanılması gerekecektir.

Bütün işlemler sorunsuz şekilde gerçekleştirilirse hasta yaklaşık 6 ay sonra kalp nakli belirtileri azalarak iyileşmeye başlar. Bu süre kesin olmamakla birlikte meydana gelecek organ reddi gibi vücut tarafından gerçekleştirilen durumların yaşanma miktarıyla alakalıdır. Ameliyatı geçirmiş olan hastaların geri kalan hayatlarında kalp nakli belirtileri azalmasına rağmen sürekli olarak devam edecektir.

Kalp nakli hakkında makalemizi beğendiyleseniz yorumlarınızı bekliyorum. 🙂

 

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe