Meme Kanseri

Meme Kanseri

Kadınlarda sıklıkla görülen meme kanseri yaklaşık olarak 8 kadında görülen bir hastalıktır. Kadınların 20 yaşından sonra ayda bir kez mutlaka kendini muayene etmesi veya doktora gitmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise, eğer bir sıkıntı tespit edilirse erken teşhis sayesinde hastalık kolaylıkla atlatılabilir. Kadınların bu anlamda bilinçli olması ve bilinçli hareket etmesi gerekiyor. Eğer meme de en az 1 cm büyüklüğünde bir kitle varsa bunu muayene ile fark etmeniz olasıdır. Yaptığınız muayeneler esnasında elinize bir sertlik, yüzeyi pürtüklü bir kitle geliyorsa hemen bir doktora görünmenizde fayda olacaktır.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri belirtilerine göz atacak olursak; eğer memede veya koltukaltlarında sertlik veya şişlik varsa, meme başlarından akıntı veya kan geliyorsa kontrol ettirmelisiniz. Yine meme başlarında içe doğru çekilme veya şekil bozukluğu varsa, meme başlarında soyulma veya kabuklanma varsa, meme başlarında kızarıklık, yara, ödem, büyüme veya renk değişikliği varsa acilen doktora giderek muayene olmanız gerekiyor. Eğer kendi kendinizi ayda bir kez muayene ediyorsanız bu değişikliklerden herhangi birini fark etmeniz daha kolay olacaktır. Bu nedenle kadının kendi kendini muayene etmesi oldukça önemlidir. Her ne kadar meme kanserinde ölüm diğer kanser türlerine oranla çok düşük olsa da daha büyük sorunlar yaşamamak adına dikkatli ve bilinçli olmak gerekmektedir. Peki, meme kanseri yaşı kaçtır? Meme kanseri genç kadınlarda görülmez. Bu hastalık 50 yaş ve üstü kadınlarda çok daha yaygındır. Ancak, yine de her yaş kadında ortaya çıkabileceğini düşünerek ihmal edilmemelidir. Bunun Yanı sıra, her 100 meme kanserinin 1’i de erkeklerde görülmektedir.

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanserinden korunmak için kişinin formunu koruması şarttır. Haftada en az 4 gün spor yapmak, az et yemek, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, yağ tüketimini azaltmak, sigara ve alkol kullanmamak, kadınlık hormonu ilaçları kullanmamak, 30 yaşından önce anne olmak ve 40 yaşından sonra mutlaka 1 veya 2 kez mamografi yaptırmak meme kanserinden korunma yollarıdır. Peki, meme kanseri olan bir kişi nasıl tedavi olur? Erken tanı konulmuş bir meme kanseri tamamen tedavi edilebilmektedir. Bu yüzden erken tanı çok önemlidir. Meme kanseri tedavisinde memenin korunması baz alınarak tedavi uygulanmaktadır. Meme kanseri tedavisi kişinin hangi evrede olduğuna bağlı olarak değişmektedir. 1 ve 2. Evrelerde kitle küçük olduğu için önce ameliyat ardından da kemoterapi uygulanabilmektedir. 3. Evrede ise, önce kemoterapi uygulanır ve hasta ameliyata alınır. 4. Ve son evrede ise, kanser vücudun her yerine çok fazla yayılmadıysa cerrahi uygulanabilir. Ancak yayıldıysa kemoterapi hatta radyoterapi tedavisi uygulanabilir. Yani kısaca meme kanseri tedavileri, cerrahi yöntemler, radyoterapi tedavisi ve ilaç tedavileridir.

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe