En Sık Görülen Kadın Hastalıkları

En Sık Görülen Kadın Hastalıkları

Dış genital organda vajen bölgesinde inflamasyonuna bağlı oluşmuş olan kötü kokulu akıntı, ağrılı ve kaşıntı ile alakalı kendini gösteren bir hastalık olmaktadır. Genellikle mantar, protozoo enfeksiyonları ve bakteri, iritan maddeler, tümörler, kullanılan ilaçlar ve hormonal değişiklikler de bu hastalığa neden olabilmektedir.

Dismenore

Adet dönemi başlamadan önce adetin başlamasıyla geçen karın ve kasık ağrısıyla karakterize edilen bir durum olmaktadır. Ergenlik zamanında daha sık görülen fakat az bile olsa ileri yaşlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Rahmin salgılamış olduğu prostoglandinin aşırı olması ya da buna karşı daha hassas olunmasıyla ortaya çıkmış olan bu durumun beraberinde ise anatomik bozukluklar da getiriyor. Ağrılı adet görmede ise endometriozis, adezyonları ve miyom neden olabilmektedir.

Endometriozis

Endometrium ismi verilen rahim içi zar tabakasının vücutta başka bölgelere yerleşerek büyümesiyle bilinen bir hastalıktır. Bu doku yumurtalıkta yerleşirse eğer çikolata kisti olarak isimlendirilir. Mesana, karın duvarı, bağırsak ve ameliyat dikişlerinde bile görülebilmektedir. Aylık hormona değişimlerdeyse bu doku da etkili olmaktadır. Bu durumda da ağrı ve kanama yapabiliyor. Yapışık olması ve anatomiyi bozmasından dolayı da kısırlık nedenlerinden olabilmektedir. Diğer belirtileri ise ilişki de adetliyken kasık ağrısı, ağrı, bağırsak hareketlerinde ağrılar olması, addet başlamadan önce lekelenmelerdir.

Miyom

40 yaşın üzerinde bayanların %30’unda görülen iyi huylu olan rahim kası tümörlerindendir. Birçok kez bulgu vermeden ultrason ile tesadüfü olarak saptanmaktadır. Rahim içindeki yerleşim yerine göre de aşırı kanamalar, kasık ağrısı, sık idrara gitme, kabızlık, gebelik zamanında düşük ve kısırlık gibi durumlara neden olabilmektedir.

Premenstrüel Sendrom

Adet zamanının ikinci yarısında ortaya çıkmış olan fiziksel ve davranışsal değişiklikler ile karakterize edilen bir durumdur. Klinikteyken göğüslerde hassasiyet ve ağrılar, alt karında şişlik, adet öncesinde başlamış olan ishal, kabızlık, yorgunluk, depresyon, duygusal tutarsızlık, uyku bozuklukları, gece terlemeleri, sıcak basmaları, migren gibi baş ağrıları görülmektedir. Bu bulgularla adet bitimiyle beraber kaybolmakta ve iki hafta aradan sonra tekrar başlamaktadır. Bu durumu kendinizde takip ederek duruma göre hareket edebilirsiniz.

 

 

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe