Okul Öncesi Eğitim

Okul öncesi eğitim çocukların ilköğretime başlamadan önce paylaşmayı, sosyalleşmeyi, birlikte çalışmayı ve dayanışmayı öğrenmeleri için büyük önem taşımaktadır. Ebeveynlerin göremedikleri yeteneklerin ortaya çıkması da okul öncesi eğitim ile mümkün olmaktadır. Bildiğiniz gibi 3 ve 6 yaş arası çocuklardaki gelişimsel değişikliklerin yaşandığı yaş aralığıdır. Bu nedenle çocukların fiziksel becerilerinin farkına varması ve bu yetenekleri kullanabilmesi okul öncesi eğitim ile mümkün olmaktadır.

Neden Okul Öncesi?

Çocukların zekâ gelişiminin %70’i 7 yaşına kadar tamamlanmış olur. Hatta öyle ki;7 yaşından küçük bir çocuğun öğrenme yeteneği yetişkin bir profesörün öğrenme yeteneğinden çok daha fazladır. Okul öncesi eğitim sayesinde çocuklar evlerinden çıkarak farklı bir ortama adım atarlar. İnsanlar ile iletişimden tutun da tüm yeteneklerini sergilemek için büyük bir fırsattır. İlköğretime başlamadan önce aldığı bu eğitim sayesinde kalem tutmayı, makas ile şekilleri kesmeyi, resim boyamayı ve daha birçok aktiviteyi eğlenerek öğrenirler. Bütün bunlar sayesinde çocukların kendine olan özgüveni de artmakta ve hayata daha sağlam adımlarla basmaktadırlar. Mesela, evde çocuk ne isterse istesin anne veya baba tarafından hemen karşılandığı için çocuk konuşma ihtiyacı duymayabilir. Ancak, anaokuluna giden bir çocuk diğer çocuklar ile birlikteyken sesini duyurabilmek ve istediğini elde etmek için mutlaka konuşmak zorundadır. Bu da çocuğun dil gelişimine büyük katkı sağlamaktadır.

Okul Öncesi Eğitim Oyunları

Okul öncesi eğitim sayesinde çocuğun gelişimi daha hızlı olmaktadır. Eğlenerek öğrenmenin tadını çıkarak çocukların daha sonra okulda da başarı sağlaması kaçınılmaz olacaktır. Çocuklar dikkati hemen dağılan bireyler olduğu için onları sıkmadan öğretmek önemlidir. Bu yüzden anaokullarında çocukların oynayarak öğrenmeleri sağlanmaktadır. Zekâ oyunları, dikkat ve hafıza testleri, görsel oyunlar başlıca oyunlar arasında yer alıyor. Çocuklar okul hayatına atılmadan önce gerekli olan tüm bilgileri ve becerileri anaokulu sayesinde alarak daha kolay bir okul hayatı geçiriyorlar. Okul öncesi eğitim alan bir çocuk diğer çocuklardan çok daha hızlı okuma yazma öğrenir. Bunun dışında, özgüveni yüksek, el becerileri gelişmiş, sorumluluk almayı öğrenmiş, toplu yaşamın kurallarını öğrenmiş, iletişim becerileri gelişmiş ve en önemlisi paylaşmayı öğrenmiş olur. Bu nedenle ilköğretim hayatından önce okul öncesi eğitim büyük önem taşımaktadır.

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe