Burun Estetiğinde Kapalı Rinoplasti

Rinoplasti Nedir ?

Tıp terimleri ile uzatmadan ve halk arasında bilinen en kısa şekli ile kapalı burun estetiğine verilen addır. Tıp dilindeki adı kapalı rinoplastidir ve burun estetiği olmak isteyenler için iki estetik ameliyat seçeneğinden biridir. Bu seçeneklerden biri değinilecek olan “Kapalı rinoplasti” estetik ameliyatı iken diğeri de yapılış biçimi bakımından tam tersi olan “Açık Rinoplasti” dir. Olunacak burun ameliyatı şekli bireyler tarafından değil uzmanlık alanlarına ve kendini yetiştirmelerine göre cerrahlar tarafından seçilir.
Kapalı rinoplasti, burnunda yamukluk, eğiklik, kemerlilik ya da büyüklük gibi durumlarda doktora başvurularak yaptırılabilen bir estetik ameliyatıdır.
Kapalı rinoplasti ameliyatında kişiye narkoz verilir. Açık rinoplasti ameliyatının tersine burun tamamen açılmaz kapalı kalır. Burun çeşidine göre yapılacak olan işlem doktorun burun deliğinden girmesi ile yapılır. Burun içine yerleştirilen alet ile burundaki sorun, burun incelenerek yapılabilir.

Kapalı Rinoplastinin Avantajları ve Dezavantajları

Kapalı rinoplasti de açık rinoplastide cerrahın uzmanlık alanına kalmıştır. Bazı cerrahlar kendilerini açık rinoplastide geliştirir ve bu operasyonu daha iyi yaparlar. Bazı cerrahlar da kendilerini kapalı rinoplasti konusunda geliştirirler ve daha iyi yaparlar. Bu nedenle cerrahın seçtiği yönteme karşı gelmek hasta için iyi olmaz.
Kapalı rinoplastide burun tam anlamı ile bölünmez. Cerrahın görüp ayarlama yapabileceği şekilde karşısında durur. Bu nedenle özellikle burnunda asimetrik bozukluk veya yamukluk olanlar için tercih edilebilir. Burun tamamı ile cerrahın gözünün önünde olduğundan ayarlamalar kolay yapılabilir.
Kapalı rinoplastide burun tam anlamı ile kesilmez. Bu nedenle sonradan oluşabilecek bir et çıkıntısı da doktor tarafından fark edilmez ya da fark edilmesi zor olur.

Kapalı Rinoplasti Kimlere Yapılabilir ?

Kapalı rinoplasti burun estetiğine ihtiyaç duyulan hemen herkese yapılabilir. Yani burnunda doğuştan ya da sonradan yamukluk meydana gelenlere, asimetrik bozuklukları olanlara, istenmeyen büyüklükleri olanlara ve kemerli burun gibi sorunlu burunlara uygulanabilir. Memnun kalınmaması durumunda estetik ameliyat tekrar yapılabilir fakat belli bir süre geçmesi gerekmektedir. Bir yıl içinde burun ana şeklini almaktadır. Eğer bir yılın sonunda hasta sonuçtan memnun kalmazsa operasyon tekrarlanabilir.

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe