Doğal Yolla Gözenek Temizlemek

Doğal yolla gözenek temizlemek

Gözenekler kimi zaman makyajdan, kimi zaman iklimden, bazen de yanlış beslenme ve daha buna benzer birçok sorundan kirlenip büyüyebilir. Bu sorunun doğa çözümleri olduğu gibi bazen de ciddi bir cerrahi operasyon ile gözenekler temizlenip sıkılaştırılabilir. Bu ameliyatların cildi yakma ve ciddi hasarlar bırakma riski düşük olmakla beraber vardır. Bir cilde yapılabilecek en son şeyin ciddi bir müdahale olduğu da unutulmamalıdır. Tüm aşamalarda önce doğal yollar denenmeli, daha sonrasında kimyasal ilaç ya da kremler uygulanmalı, hiçbirinin etki etmediği durumlarda ancak cerrahi bir müdahale yapılmalıdır.
Doğal yolla gözenek sıkılaştırmanın ve temizlemenin birçok yolu vardır. Doğal maskeler, beslenme düzeninde yapılan değişiklikler ve bazı farklı yöntemler ile gözenekler sıkıştırılabilir. Aynı zamanda tamamen temizlenemeyen makyaj ve iklime bağlı kirlerden de arınabilir.

Doğal Yolla Gözenekler Nasıl Temizlenir ?

Doğal yolla gözenek temizlemek kimyasallara başvurmaya göre daha uzun soluklu fakat daha sağlıklıdır. Hem sağlık problemi oluşturmadığı için hem de evde yapılabilen basit ve ucuz maskeler olduğu için kişiler tarafından yoğun ilgi ve talep görür.
Doğal yolla gözenek temizlemenin ilk yolu gözeneği açmaktır. Daha sonrasından gözenek sıkılaştırmak da mümkündür. Sıcak su buharı gözenekleri açması ve temizlemesi ile bilinir. Tamamen kaynatılan suya bir havlu yardımı ile başı tutmak gözeneklerin açılmasına yardımcı olacaktır.
Su buharı ile gözenek açıldıktan sonra yüze bazı maskeler yapılabilir. Uzun yıllar boyunca cildi temizleyen kil maskesi bu konuda idealdir. Vakit kaybetmeden daha gözenekler açıkken kil maskesi yüze sürülür. Yaklaşık yarım saat sonra da yüz yıkanır.
Kil maskesi gözenekleri temizlerken aynı zamanda sıkılaştırır. Bu nedenle oldukça çok sık kullanılmaktadır. Haftada en fazla iki kere kullanılmalıdır. Aksi takdirde yüzdeki yağ dengesini bozabilmektedir.
Yaklaşık olarak iki ay kullanıldığı zaman gözeneklerin birçoğu temizlemiş ve sıkılaşmış olur. Bu süre kişiden kişiye ya da cilt tipine göre değişebilir. Hassas cilde sahip olan kişiler maskeyi yüzünde fazla bekletmemelidir.
Ayrıca aşırı makyaj yapılmamalıdır. Yapıldığı zaman da mutlaka makyaj tamamen yüzden çıkarılmalıdır. Fast food tüketimi yavaşlatılmalıdır.

 

 

 

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe